Vælg skadestype
Når du har anmeldt skaden, kan du tage til optiker for at få vurderet skaden på din brille.
Har du haft indbrud, fået stjålet ting eller ødelagt ting pga. hærværk, brand- eller elskade, kan du anmelde det her:
Har du fået ødelagt ting pga. vand eller på anden vis, kan du anmelde det her:
Er der sket skade på din bygning, hus eller sommerhus skal du anmelde skaden her:
Anmeld skade på erhverv, landbrug og fritidslandbrug
Anmeld skade
En forudsætning for at få dækket sin stormskade er, at der var storm på adressen, da skaden skete. Definitionen på storm er, at det har blæst 17,2 m/s eller mere.
Når vi undersøger om der har været storm benytter vi www.forsikringsvejret.dk. Det bygger på data fra DMI.
Anmeld skade på erhverv, landbrug og fritidslandbrug
Anmeld stormskade
Hvis dit hus er et fritidslandbrug eller et nedlagt landbrug, skal du anmelde skaden i Mit Kundeoverblik for Erhverv.
Hvis du har en skade på mobiltelefon, computer eller tablet, skal du anmelde det i Mit Kundeoverblik. Brug NemID til at logge ind.
Når skaden er anmeldt, bliver du kontaktet af vores samarbejdspartner Mentech, som håndterer beskadiget elektronik for os.
Hvis din cykel er blevet stjålet, skal du først melde det til politiet.
Når du anmelder skaden, skal du bruge cyklens stelnummer og kvittering for cyklen.
Hvis du har opdaget skjulte fejl og mangler, der ikke stod i tilstandsrapporten
da du overtog dit hus, og som allerede eksisterede før du overtog huset?
I så fald skal du anmelde skaden via formularen ”Hus og sommerhus” i Mit Kundeoverblik.